Sütyen Ölçü Tablosu

  •  28.12.2017
  •  

Sütyen bedeniniz, kilo alıp vermenize bağlı olarak değişebilir ve aslında doğru ölçünüzü bilir ve sütyen seçimini buna göre yaparsanız, giydiğiniz her kıyafet üzerinizde çok daha iyi görünür. Yanlış ölçülerde alınmış sütyenler günlük hayatta hem hareketlerinizi sınırlayabilir, hem de kullanırken sizi rahatsız edebilir. Ya da ölçülerden dolayı yanlış seçilmiş bir sütyen modeli, sizi sosyal çevrenizde, görünümüyle utandırabilir. Bu yüzden doğru seçim yapmanız oldukça önemli.

Sütyen ölçüsü ne demektir?

Doğru sütyen ölçüsü, göğsünüzün sütyen içerisine tam olarak yerleşmesi ve sizi rahatsız etmeden bedeninize kusursuzca uyum sağlaması demektir. İki farklı ölçüden oluşur. Biri Cup (B,C,D gibi) yani göğüs ucundan alınan ölçü, diğeri de göğüs altından alınan beden ölçüsüdür. Kap ölçüsü bir anlamda göğüslerin büyüklüğünü ifade eder. A Cup en küçük göğüsler, DD veya E Cup ise en büyük göğüsler için kullanılır. Doğru sütyen, size hem konfor hem de iyi bir görünüm sağlayacaktır. Göğüslerinizin sütyen kabı içinde kusursuz görünmesi için önemlidir. Elbette bu kusursuzluk için seçeceğiniz sütyenin modeli de önemlidir.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır ?

Beden ölçüsü almak : Sütyen numaranızı öğrenmek için sadece 2 farkıl ölçü alacaksınız. Önce beden ölçüsünü bulmanız gerekiyor. Üstteki resimde SAĞDA gösterildiği şekilde, ayna karşısına geçerek önce beden ölçüsü alınız. Bu ölçü sizin sütyen bedeninizdir. Ölçüyü çıplak bedende almayınız, çünkü göğüslerdeki hafif bir sarkma yanlış beden ölçüsü almanıza sebep olabilir. Kullanmakta olduğunuz ve destekli olmayan bir sütyen veya büstiyer giyerek ile ölçü alınız. Örneğin ölçünüz 79 ise üstteki tabloya göre beden ölçünüz 80 bedendir. Sizin sütyen bedeniniz 80 olacaktır. 

Cup Ölçüsü Almak : Yukarıdaki resimde SOLDA gösterilen şekilde, göğüs ucu üzerinden alacağınız ölçü ise sütyeninizin A, B, C, D gibi rakamlarla ifade edilen Cup bedenidir. Resim üzerinde mesurayı nereden tutarak ölçmeniz gerektiği gösterilmiştir. Göğüs ucu üzerinden ölçü alınmalıdır. Örneğin göğüs çevrenizin ölçüsü 95 cm ise sütyeninizn cup ölçüsü B 'dir. Cup ölçüsü göğüs büyüklüğünü ifade eder. A Cup en küçük, DD ve E Cup ise en büyük göğüsleri ifade eder. Standart beden B Cup'dır, ürün üzerinde Cup belirtilmemişse B dir. Örneğin 80B ile 80C sütyenlerde beden ölçüsü (sırt genişliği) aynıdır fakat göğüs büyüklüğü C cup sütyende biraz daha büyüktür.